Szanowna Dyrekcjo/Drodzy Opiekunowie i Uczniowie!
W związku z komunikatem premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącym zamknięcia placówek oświatowych, informujemy, że harmonogram konkursu "Bitwa na drobiowe smaki" ulega zmianom.
Szkoły z województw, w których etap regionalny jeszcze się nie odbył (pomorskie, wielkopolskie, lubuskie + zachodniopomorskie i kujawsko - pomorskie) będziemy na bieżąco informować o terminach i lokalizacjach konkursów, mając na uwadze wyjątkową sytuację panującą w naszym kraju i bacznie śledząc komunikaty Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Zapewniamy również, że wszyscy dotychczasowi finaliści "Bitwy na drobiowe smaki" w stosownym czasie zostaną poinformowani o miejscu i terminie Finału Bitwy na drobiowe smaki.
Opublikowano: 12.03.2020r.
Informujemy, że składnikiem obowiązkowym do przygotowania dania głównego jest Olej Kujawski Rzepakowy. Nie możecie go jednak użyć , jako składnika marynaty. Zgodnie z Regulaminem konkursu produkt ten zostanie zapewniony przez Organizatora w dniu konkursu.
Skrócona relacja z pierwszej Bitwy na Drobiowe Smaki.
Bitwa na drobiowe smaki jest ogólnopolskim konkursem kulinarnym adresowanym do uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu gastronomicznym. Przebiegać będzie w bieżącym roku szkolnym 2019-2020 etapowo – etapy regionalne na terenie 12 regionów oraz etap finałowy, na który zaprosimy zwycięskie zespoły wyróżnione w eliminacjach regionalnych. Głównym bohaterem „Bitwy na drobiowe smaki” będzie kurczak. Został on wybrany nieprzypadkowo - projekt jest prowadzony przez Krajową Federację Hodowców Drobiu i Producentów Jaj i sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Konkurs jest najważniejszą częścią kampanii „Zwalczanie mitów na temat szkodliwych właściwości mięsa drobiowego wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych”. Oprócz części konkursowej, polegającej na przygotowaniu potraw z drobiu, przewidujemy również część edukacyjną – live cooking w wykonaniu Mistrzów Kuchni z międzynarodowej organizacji Euro Toques, warsztaty pod okiem doświadczonych kucharzy oraz wykłady dietetyków na temat zdrowej diety.
(obecność antybiotyków, hormonów wzrostu, GMO)
Wokół żadnego mięsa nie narosło tyle krzywdzących mitów, ile wokół drobiu. Mimo że Polska jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej, a polskie kurczaki są cenione na całym świecie ze względu na dobrą jakość i przystępną cenę, wielu z nas uwierzyło w niestworzone historie dotyczące szkodliwości mięsa drobiowego. Poniżej konfrontujemy najbardziej powszechne mity z rzeczywistością.
Poznaj ciekawe sztuczki, dzięki którym gotowanie potraw z drobiu stanie się prostsze. Zgromadzone porady pomogą jeszcze szybciej przygotować ulubione dania, a efekt końcowy zaskoczy Cię pozytywnie. (zmienić w tekście szyk zdania na: Zgromadzone porady pomogą jeszcze szybciej przygotować ulubione dania, a efekt końcowy pozytywnie Cię zaskoczy!
• Kupuj mięso chłodzone i pakowane próżniowo, umieszczone na tackach.
• Sprawdź, czy opakowanie nie jest naruszone, dostęp powietrza może spowodować zepsucie się mięsa.
• W supermarketach zwracaj uwagę na czystość lodówek, w których mięso jest przechowywane.
• Nie kupuj mięsa na bazarach, na których panują złe warunki sanitarne.
• Wybierając mięso drobiowe zwracaj uwagę na jego kolor, zapach, konsystencję i strukturę. Świeże mięso ma kolor bladoróżowy lub lekko czerwony. Powierzchnia powinna być jędrna, gładka, sucha i matowa.
• Najlepiej jest kupować mięso certyfikowane. Certyfikat System Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP gwarantuje kontrolę całej drogi, jaką przebywa żywność od producenta do konsumenta. W systemie jakości QAFP obowiązuje całkowity zakaz dodawania do paszy antybiotyków, hormonów i stymulatorów wzrostu.
ul. Mieszka I 6, 96-500 Sochaczew
konkurs.federacja@proben.pl
tel. 515 096 400, 46 861 40 71
Crafted by PROBEN