UWAGA!!!

Szanowna Dyrekcjo/Drodzy Opiekunowie i Uczniowie!
W związku z komunikatem premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącym zamknięcia placówek oświatowych, informujemy, że harmonogram konkursu "Bitwa na drobiowe smaki" ulega zmianom.
Szkoły z województw, w których etap regionalny jeszcze się nie odbył (pomorskie, wielkopolskie, lubuskie + zachodniopomorskie i kujawsko - pomorskie) będziemy na bieżąco informować o terminach i lokalizacjach konkursów, mając na uwadze wyjątkową sytuację panującą w naszym kraju i bacznie śledząc komunikaty Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Zapewniamy również, że wszyscy dotychczasowi finaliści "Bitwy na drobiowe smaki" w stosownym czasie zostaną poinformowani o miejscu i terminie Finału Bitwy na drobiowe smaki.


Opublikowano: 12.03.2020r.


Szanowni opiekunowie! Drodzy uczniowie!

Informujemy, że składnikiem obowiązkowym do przygotowania dania głównego jest Olej Kujawski Rzepakowy. Nie możecie go jednak użyć , jako składnika marynaty. Zgodnie z Regulaminem konkursu produkt ten zostanie zapewniony przez Organizatora w dniu konkursu.




Skrócona relacja z pierwszej Bitwy na Drobiowe Smaki.

O konkursie

Bitwa na drobiowe smaki jest ogólnopolskim konkursem kulinarnym adresowanym do uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu gastronomicznym. Przebiegać będzie w bieżącym roku szkolnym 2019-2020 etapowo – etapy regionalne na terenie 12 regionów oraz etap finałowy, na który zaprosimy zwycięskie zespoły wyróżnione w eliminacjach regionalnych. Głównym bohaterem „Bitwy na drobiowe smaki” będzie kurczak. Został on wybrany nieprzypadkowo - projekt jest prowadzony przez Krajową Federację Hodowców Drobiu i Producentów Jaj i sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Konkurs jest najważniejszą częścią kampanii „Zwalczanie mitów na temat szkodliwych właściwości mięsa drobiowego wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych”. Oprócz części konkursowej, polegającej na przygotowaniu potraw z drobiu, przewidujemy również część edukacyjną – live cooking w wykonaniu Mistrzów Kuchni z międzynarodowej organizacji Euro Toques, warsztaty pod okiem doświadczonych kucharzy oraz wykłady dietetyków na temat zdrowej diety.

„Bitwa na drobiowe smaki” ma na celu:

Promocję mięsa drobiowego

Obalenie mitów na temat szkodliwości mięsa drobiowego

(obecność antybiotyków, hormonów wzrostu, GMO)

Zmotywowanie młodych kucharzy do doskonalenia swoich umiejętności kulinarnych

Zachęcenie uczniów szkół o profilu gastronomicznym do wykorzystywania mięsa drobiowego w codziennej diecie oraz podczas rozwijania swojej ścieżki zawodowej

Zademonstrowanie oryginalnych i kreatywnych sposobów na wykorzystanie mięsa drobiowego

Na wszystkich uczestników konkursu, a w szczególności na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Pobierz regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy!

REGULAMIN FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

FAKTY I MITY NA TEMAT DROBIU:

Wokół żadnego mięsa nie narosło tyle krzywdzących mitów, ile wokół drobiu. Mimo że Polska jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej, a polskie kurczaki są cenione na całym świecie ze względu na dobrą jakość i przystępną cenę, wielu z nas uwierzyło w niestworzone historie dotyczące szkodliwości mięsa drobiowego. Poniżej konfrontujemy najbardziej powszechne mity z rzeczywistością.

Zobacz nasze Video

Galeria

Gotuj kurę z głową.

Poznaj ciekawe sztuczki, dzięki którym gotowanie potraw z drobiu stanie się prostsze. Zgromadzone porady pomogą jeszcze szybciej przygotować ulubione dania, a efekt końcowy zaskoczy Cię pozytywnie. (zmienić w tekście szyk zdania na: Zgromadzone porady pomogą jeszcze szybciej przygotować ulubione dania, a efekt końcowy pozytywnie Cię zaskoczy!

Na wszystkich uczestników, czekają atrakcyjne nagrody.

Jak kupić dobry drób?

• Kupuj mięso chłodzone i pakowane próżniowo, umieszczone na tackach.
• Sprawdź, czy opakowanie nie jest naruszone, dostęp powietrza może spowodować zepsucie się mięsa.
• W supermarketach zwracaj uwagę na czystość lodówek, w których mięso jest przechowywane.
• Nie kupuj mięsa na bazarach, na których panują złe warunki sanitarne.
• Wybierając mięso drobiowe zwracaj uwagę na jego kolor, zapach, konsystencję i strukturę. Świeże mięso ma kolor bladoróżowy lub lekko czerwony. Powierzchnia powinna być jędrna, gładka, sucha i matowa.
• Najlepiej jest kupować mięso certyfikowane. Certyfikat System Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP gwarantuje kontrolę całej drogi, jaką przebywa żywność od producenta do konsumenta. W systemie jakości QAFP obowiązuje całkowity zakaz dodawania do paszy antybiotyków, hormonów i stymulatorów wzrostu.

7 POWODÓW
dla których drób jest niezbędny w diecie młodzieży

Drób to skarbnica pełnowartościowego, łatwoprzyswajalnego białka – dostarczanie go w dużych ilościach jest dla Waszych młodych, dojrzewających organizmów bardzo wskazane.

Wszyscy chcecie pozostać fit i staracie się dbać o szczupłą sylwetkę – mięso drobiowe jest dla Was najlepszym wyborem – ma niską zawartość tłuszczu, jest lekkostrawne i niskokaloryczne - w 100 gramach piersi z kurczaka znajduje się tylko 99 kcal, rekordzistą jest indyk – w 100 g jego piersi znajdziecie zaledwie 80 kcal!

Na pewno zależy wam, żeby mieć zdrową i piękną skórę - spożywanie mięsa drobiowego, które jest bogate w cynk i witaminę B2 na pewno w tym pomoże.

Nauka zajmuje Wam dużo czasu, więc magnez i potas, zawarte w drobiu w dużych ilościach poprawią Waszą koncentrację i zapobiegną stresowi.

Długo ślęczycie nad książkami? Wasze oczy potrzebują witaminy A – podroby z kurczaka, a w szczególności wątróbka zawiera jej naprawdę dużo.

Czy zdarzyło Wam się poczuć kiedyś lepiej po zjedzeniu ciepłego, aromatycznego rosołu? Na pewno tak. Ma to swoje naukowe uzasadnienie – mięso kurczaka i indyka zawiera naturalny antydepresant – tryptofan, którego przemiana w organizmie człowieka powoduje wytwarzanie serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Młodzi kucharze nie lubią nudy na talerzu – mięso z kurczaka jest bardzo różnorodne i daje masę możliwości – można je łączyć z wieloma produktami i przygotowywać na wiele różnych sposobów.

Partnerzy/SPONSORZY

Kontakt

Lokalizacja

ul. Mieszka I 6, 96-500 Sochaczew

E-mail

konkurs.federacja@proben.pl

Telefon

tel. 515 096 400, 46 861 40 71